Książki

NASZE ULUBIONE MOTYWY W KOMEDIACH ROMANTYCZNYCH

Gdy ogłaszana jest zapowiedź nowej książki, od razu pojawiają się komentarze z pytaniami o to, jakie tropy pojawiają się w tej powieści. Nie chodzi, oczywiście, o rozpoznawanie śladów zwierząt, ale o motywy, które dominują w fabule (ang. tropes). Przedstawiamy wam krótką listę siedmiu naszych ulubionych motywów zarówno w książkach obyczajowych, jak i filmowych komediach romantycznych.

Małomiasteczkowość

Na pewno kojarzycie te często kiczowate filmy świąteczne, w których nieszczęśliwa bohaterka mieszkająca w wielkim mieście powraca na łono rodzinnych okolic i tam przeżywa przemianę, zwykle dzięki zakochaniu się w przyjacielu z dzieciństwa. Po drodze poznajemy gamę dziwacznych sąsiadów, słodkich dzieci, beztroskich psów, a wszystko pachnie cynamonem. Małe miasteczka mają duszę, którą uwielbiamy.

Miłość z przyjaźni

Od przyjaciół do kochanków (ang. friends to lovers) stawiany jest często w kontraście do wątku, w którym to wrogowie po pewnych perypetiach zakochują się w sobie ( ang. enemies to lovers). Zdecydowanie wolimy ten pierwszy trop. Podobny wątek subtelnie pojawia się w powieści Trzydzieści kopert Ewy Mielczarek i często czytelnicy piszą do autorki z prośbą o kontynuację tej relacji w następnej książce.

Rodzina z wyboru

Jak już możecie się domyślać, motyw przyjaźni jest dla nas ważny. Lubimy książki, w których bohaterowie niekoniecznie mają dobre relacje z biologiczną rodziną, ale właśnie z przyjaciółmi tworzą prawdziwe rodziny. Prawdziwe, bo oparte na miłości, bliskości, zaufaniu i wsparciu. W dwóch słowach: rodzina odnaleziona (ang. found family).

Maruda i słoneczko

O tym, że przeciwieństwa się przyciągają, napisano już tysiące książek. Motyw marudy i słoneczka ( ang. grumpy x sunshine) jest zdecydowanie lepszy do czytania niż przeżywania. W powieściach z główną parą heteronormatywną lubimy wątki, kiedy to ON jest tym promyczkiem radości, a ONA pesymistyczną i naburmuszoną dziewczyną, która dopiero zmieni się pod wpływem pięknego uczucia.

Udawanie związku

Kiedy dwoje ludzi musi udawać parę (ang. fake dating), dostajemy pełen worek żartów i zabawnych sytuacji do wykorzystania. To nie tylko komedia pomyłek, ale i cała lista pytań: Dlaczego bohaterowie muszą podjąć taką grę? Co tak naprawdę skrywają? A co, jeśli z zabawy w udawanie wykluje się coś prawdziwego? 

Uczucie rozpala się powoli

Niektórzy czytelnicy uwielbiają wątek, kiedy bohater x zobaczy bohatera y i już są w sobie zakochani. I bardzo dobrze! My jednak jesteśmy wielkimi miłośnikami tego, kiedy romans rozgrywa się powoli, a bohaterowie dostrzegają swoje uczucia o wiele później niż ich książkowi przyjaciele czy właśnie czytelnicy. Oglądanie seriali czy czytanie o miłości, która rozpala się powoli (ang. slow burn), potrafi sprawić, że chichoczemy i głośno kibicujemy postaciom, nie mogąc się doczekać, kiedy w końcu się zejdą.

Druga szansa na miłość

Życie jest czasami nieprzewidywalne. Popełniamy błędy, tracimy kontakt z ważnymi dla nas ludźmi. Zarówno w literaturze, jak i w codzienności, lubimy wierzyć w dobre zakończenia. Druga szansa na miłość (ang. second chance romance) to historie, w których po latach odżywa dawne uczucie lub bohaterowie nareszcie się odnaleźli.

Te i inne motywy znajdziecie w książkach Wydawnictwa Ciepełkowego. Jaki jest waszym ulubionym? Czy chcielibyście poznać tropy, za którymi nie przepadamy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *